Baklavanın Tarihçesi

BAKLAVANIN TARİHÇESİ

Baklavanın Tarihi Asurlar'a kadar uzanır ancak bu tatlı, iki hamur arasına kuru meyvelerin serpiştirilip, fırında pişirilmesiyle yapılıyordu. Bu baklava dünyanın çeşitli ulusları tarafından çok sevildi ve değişik şekillerde yapıldı.

Baklavanın Tarihçesi

Halk arasında çok sevilen baklavanın ünü zamanla Osmanlı Sarayı'na kadar uzanmış; bayram, düğün ve özel kutlama sofralarında mutlaka yer almıştır. Hatta baklava yapımı o kadar ciddiye alınmış ki, 17. yüzyıl sonlarında Saray'da baklava alayı oluşturulmuştur. Saray?da baklavanın önemi, konaklardaki gibi sadece zenginlik ve ince zevk alameti sayılmasından değil, aynı zamanda devlet törelerine girmiş olmasındandı. 17. yüzyılın sonlarında veya 18. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan baklava alayı geleneği, bunun en belirgin örneğidir. Ramazan ayının ortasında, padişahın askere iltifatı olarak, Saraydan Yeniçeri Ocağına baklava giderdi. Her on askere bir sini baklava hazırlanır ve Saray mutfağı önünde dizilirdi. Silahtar Ağa, bir numaralı yeniçeri olan padişah adına ilk siniyi teslim aldıktan sonra, diğer sinilerin her birini ikişer asker nizami olarak yüklenirdi. Her bölüğün amirleri önde, baklava sinilerini taşıyanlar arkada, açılan kapılardan dışarı çıkarak kışlalara doğru yürüyüşe geçerlerdi

Baklavanın Tarihçesi

Dünyada Baklava; Baklavanın çok sevildiği ve yaygın olarak yapıldığı bir yer ise, ABD'nin Teksas eyaletidir. Baklava dünyanın bu köşesine Çek Cumhuriyeti'nden gitmiştir. 19. yüzyılda, Teksas'a göç eden çekler, beraberlerinde baklavayı da götürmüşler. Böylelikle Teksas Baklavası da literatüre girmiş. Ayrıca tüm Arap Yarımadası'nda, Kuzey Afrika ülkelerinde, Türk cumhuriyetlerinde, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Hindistan, Afganistan ve Ermenistan'da sevilen tatlılar arasındadır.

1990 yılında Aksaray Davutpaşa Caddesi'nde Arzu Baklava adı altında sektöre ilk adımlarımızı attığımız lezzet serüvenimiz, dinamik piyasa arenasında çıtamızı daima zirvede tutarak; sürekli iyileşme ve gelişme ilkemizin ışığında son sür'at devam ediyor.

Uzun yıllar Fatih Şehremini ve Zeytinburnu Yeşiltepe tesislerimizde tescilli ASIL'O markamızla özenle ürettiğimiz baklava, börek, pasta ve kahke &uum

...[ Devamı ]

Erzincan Valisi Sayın Hüseyin Kahraman Bey, İstanbul temaslarında merkez fabrikamızı ziyaret ederek bizleri şereflendirmişlerdir. (17.06.2015)

Ramazan ayının vazgeçilmezi Özel Güllaç'ımızı, tüm şubelerimizde beğeninize sunuyoruz.

Cebeci Şubemizde Dünya Mutfağı Tatları Hizmete Girmiştir.

Sultangazi - Cebeci Şubemiz Hizmete Girmiştir.

2000 m² kapalı alana sahip yeni modern üretim tesisimiz faaliyete başlamıştır.